logo gpoa barva pruhledne 1 

Gymnázium, Střední pedagogická škola,
Obchodní akademie a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace
Pontassievská 3, ZNOJMO

 facebook youtube  0067 phone+420 515 158 101 0070 envelop info@gpoa.cz

Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie
a Jazyková škola 
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace, 
Pontassievská 3, ZNOJMO

Jazyková škola nabízí

Certifikace Cisco

CNA logo

Europass

europass

Pěvecký sbor Znoimia

znoimia

Šachový kroužek

krouzek sachy

Gymoped - školní časopis

gymoped

Počet přístupů

Dnes400
Včera432
Týden3792
Měsíc1912
CELKEM1726945

  • Vaše IP adresa: 35.172.164.32
  • Webový prohlížeč: Unknown
  • verze:

9
Online
Previous Next

Národního kolo YPEF 2022 a my

Ve dnech 20. a 21. června 2022 proběhlo v Kostelci nad Černými lesy celostátní kolo pro účastníky soutěže YPEF, do které postoupili studenti prvních míst z regionálních kol. Naši školu reprezentovali ze starší kategorie žáci z G7.A ve složení týmu Kamila Kopečná, Lucie Reiterová a Dušan Farkaš. Ani mladší kategorie nebyla ochuzena o tým z GPOA, o jehož postup do národního kola se zasloužili chlapci z G4.A utvořeného z trojice František Suchý, Štěpán Slaný a Martin Konvička.

Název soutěže je odvozen z anglického Young people in European forest, vyznačující se zvýšením povědomí mladých lidí o lesnictví a lesním hospodářství. Tradičně jako každý rok se národní kolo skládá ze 3 částí. Písemného testu, který byl složen z 30 anglicky formulovaných otázek o evropském lesnictví, praktické části a prezentace rovněž v anglickém jazyce a letos to bylo na téma Dřevo jako obnovitelný materiál budoucnosti.
Po příjezdu jsme byli ubytováni v zámku, kde odpoledne v Rytířském sále proběhla teoretická část a představení prezentací. Všech 11 týmů mělo 45 minut na zodpovězení otázek o lesnictví po přestávce 10 minut na prezentaci, při níž komise hodnotila rétorické dovednosti, obsáhlost prezentace a její grafické zpracování. Ačkoliv se menšímu stresu nedalo nepodlehnout, všechna družstva dokázala svým pojetím zaujmout. Večer měli soutěžící možnost se zúčastnit prohlídky zámku, podkroví a sousední renesanční kaple sv. Vojtěcha. Za zmínku také stojí i místní Černokostelecký pivovar, který je ze zámku na dohled.
Druhý soutěžní den byly jednotlivé týmy dopraveny do arboreta, jež slouží zejména lesnické a dřevařské fakultě ČZU. Každý tým měl před sebou 8 stanovišť, přičemž každé z nich se specializovalo na určitou část lesnictví. Na soutěžící týmy čekalo prověření dovedností z okruhů botaniky, dendrologie, dřevařství, lesní těžby, myslivosti, dendrometrie, pěstování lesa nebo také hospodářské úpravy lesa. Přestože nebylo vždy snadné pojmenovat vše přesně svým rodovým i druhovým názvem a některé nástroje lesní správy v sobě skrývaly jiné funkce, než se na první pohled zdálo, přípravu jsme nepodcenili a utržili počet bodů, za nichž by se musel stydět žádný lesák. Dobrovolníky také čekalo bonusové stanoviště, kde se naučili zaměřovat se vzduchovkou na cíl.
Ve 13:00 hodin proběhlo vyhlášení výsledků za doprovodu náměstka ministra zemědělství, děkana lesnické fakulty, sponzorů a jiných významných zastupitelů lesnických společností. Ačkoliv jsme nezískali první místo, tuto soutěž jsme si náležitě užili, doplnili některé mezery v našich znalostech a poznali krásnou přírodu. Na závěr chci také poděkovat našemu doprovodu pí učitelce Servítové a pí učitelce Leischnerové, které se postaraly o spolehlivý přesun na místo akce a cenné rady, jež nás dovedly tak daleko.

Dušan Farkaš G7.A

 

 


Sdílejte tento článek