logo gpoa barva pruhledne 1 

Gymnázium, Střední pedagogická škola,
Obchodní akademie a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace
Pontassievská 3, ZNOJMO

 facebook youtube  0067 phone+420 515 158 101 0070 envelop info@gpoa.cz

Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie
a Jazyková škola 
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace, 
Pontassievská 3, ZNOJMO

Politika v rukou mladých aneb diskuse o volbách přímo v Parlamentu

Politika v rukou mladých aneb diskuse o volbách přímo v Parlamentu

Dne 4. června jsem se jako zástupkyně naší školy zúčastnila vzdělávacího semináře Parlament a volby přímo v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Seminář byl organizován pro úzký výběr aktivních studentů zajímajících se o politické dění. Naše znalosti související s probíranou tématikou tedy byly již před účastí značné a o to víc jsme se těšili na nové informace, které se od přednášejících dozvíme.

Čekaly nás dvě velmi zajímavé přednášky. První přednáška se týkala vývoje volebního práva v českých zemích a Evropě. Za velmi zajímavé považuji evoluci kampaní jednotlivých stran nebo komentář o tom, že Slovensko vlastně nemá politickou kulturu vzhledem k historické lokaci sněmů. Podívali jsme se také na to, proč není politická nestabilita v české politice něco nového a jak nás provází již od dob první republiky.

Druhá přednáška se týkala volebních a stranických systémů v České republice. Zde nám bylo do detailu vysvětleno, jak český volební systém doopravdy funguje a co vše zahrnuje. Dále nám přednášející vysvětlil, jak fungují jednotlivé volební systémy spolu s přepočítáváním hlasů od voličů na následné mandáty jednotlivých stran v Parlamentu. Zaobírali jsme se také otázkou volebních okrsků a jak je možné, že strana s více hlasy ve finále získá méně křesel než strana s méně hlasy. Prodiskutovali jsme také novinku korespondenční volby nebo fenomén ukradených voleb, který trápí české voličstvo.

Seminář jsme zakončili návštěvou samotného jednacího sálu Poslanecké sněmovny. Zde se zrovna projednávala novela zákona o sociálních službách. Účast poslanců v sále byla ovšem nízká, neboť v den naší návštěvy přijel shodou okolností na návštěvu i nizozemský král.

Samotný seminář se mi moc líbil a jsem moc vděčná, že jsem se jej mohla jako zástupkyně naší školy zúčastnit. Moc si vážím toho, že naše škola podporuje aktivní účast studentů na obdobných akcích, kde získáváme informace, které bychom se nejspíš pouze ve školních lavicích nedozvěděli.

Lucie Pokorná, G 6. A


Sdílejte tento článek
Další obrázky k článku:

Zřizovatel školy

logo jmk 250x

Jazyková škola nabízí

Certifikace Cisco

CNA logo

Europass

europass

Pěvecký sbor Znoimia

znoimia

Šachový kroužek

krouzek sachy

Počet přístupů

Dnes1157
Včera1173
Týden4237
Měsíc16018
CELKEM2452542

  • Vaše IP adresa: 216.73.216.132
  • Webový prohlížeč: Unknown
  • verze:

8
Online